Lukáš Vasilek

Lukáš Vasilek
>
sbormistr

Lukáš Vasilek je hlavním sbormistrem Pražského filharmonického sboru od roku 2007.

Počátky se sborem>

V době, kdy se Vasilek stal hlavním sbormistrem, nebylo těleso v dobré kondici. Mladý sbormistr s sebou ale přinesl novou energii a motivaci pro systematickou uměleckou práci. Zakrátko se mu v náročné konkurenci podařilo sbor stabilizovat, brzy ho dostat do vrcholné formy a s úspěchem nabídnout na zahraniční i domácí pódia.

Současná práce>

Hlavním sbormistrem Pražského filharmonického sboru je Lukáš Vasilek je od roku 2007.
Vedle nastudování a řízení samostatných koncertů připravuje těleso k účinkování ve velkých kantátových, oratorních a operních projektech.
Spolupracuje při tom s významnými světovými dirigenty, mezi kterými jsou například Daniel Barenboim, Jiří Bělohlávek, Christoph Eschenbach, Manfred Honeck, Zubin Mehta a další. A také orchestry, například Berliner Philharmoniker, Česká filharmonie, Izraelská filharmonie, Staatskapelle Dresden, Wiener Symphoniker.
Od roku 2010 se sborem pravidelně hostuje na operním festivalu Bregenzer Festspiele.
Výkony Pražského filharmonického sboru pod jeho vedením jsou zachyceny na mnoha CD vydaných mj. společnostmi Deutsche Gramophon, Naxos, Neos a OEHMS Classics a Supraphon.

Ze životopisu>

Lukáš Vasilek vystudoval dirigování na Akademii múzických umění a hudební vědu na Filozofické fakultě UK. Poprvé na sebe výrazně upozornil v roce 2005, kdy mu jako pětadvacetiletému Unie českých pěveckých sborů udělila cenu Sbormistr junior. O dva roky později se stal hlavním sbormistrem jednoho z nejvýznamnějších hudebních těles v České republice, Pražského filharmonického sboru. Navzdory věku měl v té době se sbormistrovstvím již bohaté zkušenosti. V letech 1998–2009 vedl Foerstrovo komorní pěvecké sdružení, se kterým slavil vítězství na mezinárodních soutěžích (v roce 2003 v litevské Klaipedě, v roce 2006 ve Vídni), a zkušenosti získal rovněž z operního sboru Národního divadla v Praze, kde v letech 2005–2007 zastával funkci druhého sbormistra.
S Pražským filharmonickým sborem se věnuje nejen přípravě samostatných koncertů, ale také velkým kantátovým, oratorním a operním projektům, ke kterým je sbor velmi často zván pořadateli u nás i v zahraničí. Lukáš Vasilek tak měl příležitost spolupracovat již s celou řadou světově proslulých dirigentů (např. s Danielem Barenboimem, Jiřím Bělohlávkem, Christophem Eschenbachem, Fabiem Luisim či Simonem Rattlem) a orchestrů (mezi jinými jde především o Českou filharmonii, Berlínskou filharmonii, Staatskapelle Dresden a Vídeňské symfoniky).
Hudební kritika se dlouhodobě shoduje na neobyčejně pozitivním přínosu Lukáše Vasilka pro PFS. Sbor je po osmi letech, kdy je pod jeho uměleckým vedením, popisován jako technicky dokonalý, výrazově přesvědčivý a stylově všestranný (Hudební rozhledy, 03/2015), a dirigent je oceňován pro svou muzikálnost a niternost (ČRo-Vltava, Mozaika, 6. 2. 2015). PFS pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem a realizoval nahrávky pro Západoněmecký rozhlas a Bavorský rozhlas. Na svém kontě má množství CD pro významné nahrávací společnosti (Supraphon, Deutsche Grammophon, Naxos ad.), ať už šlo o samostatné projekty či např. o spolupráci na sólových albech významných umělců (Anna Netrebko, Sumi Jo ad.).
V roce 2010 se Lukáš Vasilek podílel na založení profesionálního komorního sboru Martinů Voices, se kterým se zabývá především interpretací hudby 20. a 21. století. S tímto vokálním ansámblem, jehož umění je zachyceno na několika CD, vystoupil na většině předních hudebních festivalů v ČR včetně Pražského jara. Začátkem tohoto roku byl sbor Martinů Voices spolu s Českou filharmonií a jejím šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem nominován na cenu The International Opera Award v kategorii Znovuobjevené dílo za provedení opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí.

>Vybíráme z členů souboru

Fotografie>
/* by Sinfin.cz */