Aktuální dění>

Nejbližší vlastní koncert

II. koncert sborového cyklu sezony 2016/2017

II. koncert sborového cyklu sezony 2016/2017

30. 3. 2017

Sborová tvorba Sergeje Rachmaninova je po celém světě známá především díky slavným Nešporům. Skladatelovo vokální dílo je ale mnohem rozsáhlejší a obsahuje mj. i zajímavou samostatnou kompozici nazvanou Matka Boží ve věčné modlitbě. Rachmaninov ji určil smíšenému sboru a cappella a označil ji jako „duchovní koncert g moll“. Rozlehlá skladba z roku 1893 je postavena na velkých gradacích a následných dlouhých ztišeních. Příznačné jsou pro ni výrazné kontrasty v dynamice, harmonii a polohách zpěvních hlasů.

Igor Stravinskij zkomponoval svou originální Mši v roce 1948 a určil ji sólům, smíšenému sboru a dvojitému dechovému kvintetu. V hudební řeči této skladby zúročil své celoživotní zkušenosti: komponoval jednoduchými prostředky a zajímavě pracoval s asketickým zvukem neotřelého instrumentálního doprovodu. Skladba působí archaizujícím dojmem, který ale skladatel každou chvíli koření drsnými harmonickými a zvukovými střety. Přesto ale vyznívá Mše jako celek spíše neoklasicky a lze v ní dokonce zaslechnout i názvuky jazzu.

Snad žádný skladatel nedokázal ve vokální hudbě pracovat s tanečními prvky tak přesvědčivě jako Johannes Brahms. Jeho osmnáctidílný cyklus Milostné písně – Valčíky je založen převážně na valčíkovém rytmu a některé z jeho částí jsou skutečnými stylizovanými tanci. Skladatel v celé kompozici efektně střídá tempa a nálady, přičemž pojítkem všech písní je láska, většinou pojatá s humorem a lehkou ironií. Nezaměnitelný temperament Brahmsova vídeňského valčíku dal vzniknout jedné z nejefektnějších sborových skladeb 19. století.

>

Nejbližší vystoupení

A. Dvořák: Stabat mater

A. Dvořák: Stabat mater

6. 4. 2017
>

Novinky

další novinky
Vizitka sboru>

Špičkový profesionální sbor s více než osmdesátiletou tradicí a světovým renomé. Vystupuje s předními orchestry a spolupracuje s dirigentskými osobnostmi, jakými jsou Claudio Abbado, Daniel Barenboim, Jiří Bělohlávek, Pierre Boulez, Riccardo Chailly, Kurt Masur, Zubin Mehta, Riccardo Muti či Simon Rattle.

více o sboru
Chichesterské žalmy detail alba
>

Vybíráme z historie sboru

>Vybíráme z členů souboru

/* by Sinfin.cz */